ნევმირებული საგალობლები, X-XI საუკუნეები
საქართველოს ეროვნული არქივის მიმდინარე კვირის დოკუმენტია ხელნაწერი -საგალობლები ნევმებით, X-XI საუკუნეები.
ნევმებით გაწყობილი ერთ-ერთ უადრესი ქართული ხელნაწერი. გადაწერილია კალიგრაფიული ნუსხურით. საზედაო გრაფემები, სათაურები, ანდერძი და ნევმები შესრულებულია სინგურით. მიუხედავად ფრაგმენტული ხასიათისა, შენარჩუნებულია ანდერძი, რომელიც მთავრულითაა ნაწერი: „გლახაკი მონაჲ შენი [...], წმიდანო ღმრთისანო, მომიჴსენეთ“. ეტრატი, ზომა: 14.4X10.5
ნევმები ძველი მუსიკალური ნიშნებია, რომელთა ჩამოყალიბებას სპეციალისტები დაახლოებით VIII-IX საუკუნეებისათვის ვარაუდობენ. ქართულად ნევმირებული საგალობლების შემცველი კრებულები X საუკუნიდან ჩნდება. მათგან ყველაზე ცნობილია მიქაელ მოდრეკილის „იადგარი“ (977-978).
გამოცემულია „ნევმირებული ძლისპირნი“, რომელიც ამ თემაზე ერთ-ერთ საუკეთესო აკადემიური გამოცემაა, ზოგადად, ქართული სანოტო ნიშნებით გაწყობილი ტექსტების შემცველი ხელნაწერები საზოგადოების განსაკუთრებულ ინტერესს იწვევს.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნულ არქივში დაცული წინამდებარე ხელნაწერი სამეცნიერო მიმოქცევაში ჯერ არ ყოფილა. ამჟამად მიმდინარეობს მისი ტექსტოლოგიური შესწავლა.
„კვირის დოკუმენტი“ ეროვნული არქივის პროექტია, რომელიც მიზნად ისახავს არქივში დაცული უნიკალური და მრავალფეროვანი მასალის შესახებ საზოგადოების ინფორმირებას.

Neumetic Hymns, 10th-11th Centuries
The document of the current week of the National Archives of Georgia is the manuscript – Neumetic Hymns, 10th-11th centuries.
One of the earliest Georgian manuscripts decorated with the neumes. It is rewritten with the calligraphical nuskhuri; the headings, initials, wills and the neumes – in cinnabar. In spite of the fragmentary form, the will is preserved, written in mtavruli. The parchment, size: 14.4X10.5.
The neumes are the oldest elements of the musical notation. According to the specialists, it should have been formed in nearly 8th–9th centuries.
The Weekly Document represents the project of the National Archives. It aims to provide the society with the information, concerning the unique and diverse materials, preserved at the archive.
To see the document, please, follow the links below:
The web page of the National Archives: http://archives.gov.ge/ge/kviris-dokumenti
The page of the National Archives in the social network: https://www.facebook.com/NationalArchivesofGeorgia