ეროვნული არქივის თანამშრომელი მანანა ჭუმბურიძე იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში ხანგრძლივი და ნაყოფიერი საქმიანობისთვის დასაჩუქრდა
იუსტიციის მინისტრის, ანრი ოხანაშვილის ინიციატივით, იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში ხანგრძლივი და ნაყოფიერი საქმიანობისთვის ეროვნული არქივის თანამშრომელი, მანანა ჭუმბურიძე დასაჩუქრდა. მას დედის დღე იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილე ლევან ხარანაულმა და იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბექა ძამაშვილმა მიულოცეს.
მანანა ჭუმბურიძე უკვე 60 წელია არქივს ერთგულად ემსახურება. ის ძველ საბუთთა განყოფილებას ხელმძღვანელობს, სადაც IX-XVIII საუკუნეების მასალაა თავმოყრილი. სწორედ აქ ინახება ეროვნული არქივის  უძველესი დოკუმენტი, IX საუკუნის „ანბანდიდი“ სახარება.

Manana Chumburidze, an Employee of The National Archives of Georgia, Honored for Her Extensive and Distinguished Service within The Ministry of Justice System
At the initiative of the Minister of Justice - Anri Okhanashvili, Manana Chumburidze, an employee of the National Archive, was honored for her long and distinguished service within the Ministry of Justice system. On the occasion of Mother’s Day, she was congratulated by the First Deputy Minister of Justice, Levan Kharanauli and Deputy Minister of Justice, Beka Dzamashvili.
Manana Chumburidze has been faithfully serving the archive for 60 years. She heads the Department of Ancient Documents, which houses materials dating from the 9th to the 18th centuries. Among these invaluable records is the oldest document preserved in the National Archive — the 9th century “Anbandidi Gospel”.