ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის ფინალისტები ცნობილია
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტ „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის“ ფინალურ ეტაპზე საქართველოს მასშტაბით მოქმედი 40 საჯარო და კერძო სკოლის გუნდი გადავიდა.
200-ზე მეტი ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის VIII-XI კლასელებისგან შემდგარ გუნდებს შორის ნახევარფინალური თამაში 22 აპრილს თბილისში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში ერთდროულად გაიმართა.
ნახევარფინალური თამაშის დებულების თანახმად, ფინალში გადავიდა საუკეთესო ქულის მქონე 40 გუნდი. შესაძლებელი 20  ქულიდან მათ 15 და მეტი ქულა მოაგროვეს. პროექტის გამარჯვებულები 27 მაისს დაგეგმილ ფინალურ თამაშზე გამოვლინდებიან.
საგანმანათლებლო პროექტს, რომელიც ჩვენი ქვეყნის 1918-1921 წლების ისტორიით მოსწავლეთა დაინტერესებას ემსახურება, ეროვნულმა არქივმა საფუძველი 2015 წელს ჩაუყარა. ის „რა? სად? როდის“ ინტელექტუალური თამაში პრინციპით ტარდება.
პროექტი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს და საქართველოს განათლებისა და  მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება.

The finalists of the educational project of the National Archives are known
Teams from forty public and private schools in Georgia have advanced to the last round of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia's educational project, "First Democratic Republic of Georgia".
On April 22, the semi-final game between teams made up of eighth- through eleventh-graders from over 200 secondary schools was held simultaneously in Tbilisi, Kutaisi, Zugdidi, and Batumi.
The 40 teams with the most points went to the finals in accordance with the semi-final game's regulations. Out of a potential 20 points, they received at least 15 points. At the project's final game on May 27, the winners will be revealed.
In 2015, the National Archives laid the foundation for the educational project, which serves to interest students in the history of our country between 1918-1921. The intellectual game is conducted on the principle of "What? Where? When?".
The project is implemented with the support of the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia.
Detailed information can be found at the link: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2024-1