ეროსი მანჯგალაძის 100 წლის იუბილეს ეროვნულმა არქივმა მულტიმედიური ონლაინგამოფენა მიუძღვნა
კინოსა და თეატრის ცნობილი მსახიობის, სპორტული კომენტატორის, ეროსი მანჯგალაძის დაბადებიდან 100 წლის იუბილეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა ონლაინგამოფენა მიუძღვნა.
საქართველოს ეროვნული არქივის ვებგვერდზე მულტიმედიურ ფორმატში წარმოდგენილია ეროსი მანჯგალაძის ცხოვრებისა და შემოქმედების ამსახველი საარქივო მასალა: მოგონებები მსახიობის შესახებ,  სცენები თეატრალური სპექტაკლებიდან, ფოტოები კინოფილმების გადასაღები მოედნებიდან, ფრაგმენტებკინოსიუჟეტებიდან, ფილმებიდან და სპექტაკლებიდან.
ეროსი მანჯგალაძე 1925 წლის 21 ოქტომბერს (დაბადების ჩანაწერის მიხედვით 3 მარტს) სამტრედიის რაიონის სოფელ ღანირში დაიბადა. იგი 1948 წლიდან სიცოცხლის ბოლომდე იყო შოთა რუსთაველის სახელობის დრამატული თეატრის მსახიობი და მის სცენაზე 20-ზე მეტ სპექტაკლში ითამაშა. 1959 წლიდან იღებდნენ კინოში. ქართულ მხატვრულ ფილმებში მან 25 პერსონაჟი განასახიერა. დაუვიწყარია მისი როლები სატელევიზიო სპექტაკლებსა და ფილმებშიც. სპორტული კომენტატორობა ეროსი მანჯგალაძის კიდევ ერთი პროფესია იყო. ამ მიმართულების განვითარებაში მან განსაკუთრებული წვლილი შეიტანა.

The National Archives of Georgia Commemorates Erosi Manjgaladze’s 100th Anniversary with a Multimedia Online Exhibition
To commemorate the 100th anniversary of the birth of renowned film and theater actor, as well as sports commentator, Erosi Manjgaladze, the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia has dedicated a multimedia online exhibition.
The exhibition, available on the official website of the National Archives of Georgia, presents archival materials illustrating Erosi Manjgaladze’s life and artistic career in a multimedia format. The collection includes memories of the actor, scenes from theatrical performances, photographs from film sets, excerpts from newsreels, as well as fragments from films and stage productions.
Erosi Manjgaladze was born on October 21, 1925 (according to his birth record, March 3) in the village of Ghaniri, Samtredia District. From 1948 until the end of his life, he was an actor at the Shota Rustaveli Drama Theatre, where he performed in more than 20 plays. His film career began in 1959, and he portrayed 25 characters in Georgian feature films. His roles in television productions and films remain unforgettable. Additionally, Erosi Manjgaladze made a significant contribution to the development of sports commentary, which became another notable aspect of his career.