დოდო აბაშიძის საიუბილეო გამოფენის ნახვა ეროვნული არქივის ვებგვერდზეა შესაძლებელი
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის მომზადებული მსახიობ დოდო აბაშიძის 100 წლის საიუბილეო გამოფენის დათვალიერება ამიერიდან ეროვნული არქივის ვებგვერდზე, ონლაინ არის შესაძლებელი.
ექსპოზიცია მოიცავს დოდო აბაშიძის თეატრალური და კინოროლების ამსახველ ფოტოებს, მის პორტრეტებსა და საოჯახო არქივში დაცულ სურათებს. ქართული მხატვრული ფილმების გადასაღები მოედნების მდიდარი ფოტოკოლექციიდან საგამოფენოდ 40-მდე ფილმის 120-ზე მეტი ფოტოა შერჩეული.
დოდო აბაშიძის სამსახიობო კარიერა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში 1949 წელს დაიწყო. მან 7-წლიანი მოღვაწეობის განმავლობაში 20-ზე მეტ სპექტაკლში ითამაშა, მათ შორის, შეასრულა თავისი მამის, 1937 წლის რეპრესიებს შეწირული ცნობილი მსახიობის, ვანიკო აბაშიძის განსახიერებული როლები.
დოდო აბაშიძეს 1954 წლიდან იღებდნენ კინოში. მხატვრულ ფილმებში განსახიერებული აქვს 50-ზე მეტი როლი, მათ შორისაა: ბიჭიკო („ჭრიჭინა”, 1954), აბდუშაჰილი („ბაში–აჩუკი“, 1956), დღვირა („თეთრი ქარავანი“, 1963), ომარ მარღანია („მაცი ხვიტია“, 1966), სოსანა („დიდი მწვანე ველი”, 1967), მამამზე ერისთავი („დიდოსტატის მარჯვენა“, 1969), ალექსანდრე („სინათლე ჩვენს ფანჯრებში”, 1969), პრისტავი („ვერის უბნის მელოდიები”, 1973), იასონი („პირველი მერცხალი”, 1975), პაპა გაბრიელი („მწვერვალი”, 1976), ვარლამი („რაჭა, ჩემი სიყვარული”, 1977), არქიფო სეთური („დათა თუთაშხია“, 1977), ყვარყვარე („ყვარყვარე”, 1978), გიორგი („ფესვები”, 1987) და სხვა.

Dodo Abashidze’s Centennial Exhibition Available on the National Archive’s Website
The 100th anniversary exhibition of actor Dodo Abashidze, organized by the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, is now available for viewing online on the National Archives’ website.
The exhibition includes photographs depicting Dodo Abashidze’s theatrical and cinematic roles, portraits, and family archive images. Over 120 photos from around 40 films have been selected from the rich photographic collection of Georgian feature film sets for the exhibition.
Dodo Abashidze’s acting career began in 1949 at the Rustaveli State Drama Theatre. During his 7 years of work there, he performed in more than 20 plays, including roles portrayed by his father, the famous actor Vaniko Abashidze, who was a victim of the 1937 repression.
Since 1954, Dodo Abashidze has begun acting in films. He portrayed more than 50 roles in feature films, including: Bichiko (Chrichina, 1954), Abdushahili (Bashi-Achuki, 1956), Dhvira (The White Caravan, 1963), Omar Margania (Matsi Khvitia, 1966), Sosana (The Great Green Valley, 1967), Mamamze Eristavi (The Right Hand of the Grand Master, 1969), Alexander (Light in Our Windows, 1969), Pristavi (The Melodies of Vera Quarter, 1973), Iasoni (The First Swallow, 1975), Papa Gabriel (Summit, 1976), Varlam (Racha, My Love, 1977), Arkifo Seturi (Data Tutashkhia, 1977), Qvarqvare (Qvarqvare, 1978), Giorgi (Roots, 1987), and others.
The exhibition is available at the following link: https://archive.gov.ge/ge/2024-1/dodo-abashidze-100-1